FORUM SAYFAMIZA HOŞ GELDİNİZ DEĞERLİ KUŞ SEVERLER. FORUM İÇERİĞİNDEN YARARLANMANIZ İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ TEŞEKKÜR EDERİZ.

MUHABBETLERDE ÜRETİM AŞAMASI

Paylaş
    ByKuŞçU
    Admin
    Admin

MUHABBETLERDE ÜRETİM AŞAMASI

Mesaj  ByKuŞçU Bir Perş. Haz. 25, 2009 5:38 am

(EŞLEŞME)

ÜRETİMİN VE VERİMLİLİĞİN EN BÜYÜK ETMENLERİNDEN BİRİDE DOĞRU VE YERİNDE EŞLERİ BİR ARAYA GETİRMEK MUHABBETLER KANARYAYA
    NAZARAN ÇOK HASSAS VE SEÇİCİLERDİR.

Dişi ve erkek muhabbet kuşunu üretim kafesine yerleştirdikten sonra birbirleriyle anlaştıklarını da gördüğünüzde çiftleşmeleri dikkatinizi çekebilir. Çiftleşme erkeğin dişi muhabbet kuşunun üzerine tırmanıp, kanatlarıyla dişinin vücuduna sarılıp, ileri geri hareket etmesini içerir. Çift günde birkaç defa ve birkaç gün boyunca çiftleştikten sonra dişi vaktinin büyük çoğunluğunu yuvalıkta geçirir ve erkek de hemen yuvalığın bitişiğinde nöbet bekler. Çiftleştikten aşağı yukarı 10 gün sonra yuvalığın içinde yumurtaları görmeye başlayabilirsiniz. Çiftleşme dişi yumurtlamayı bitirene kadar her gün devam eder.

İlk yumurta geldikten sonra her 2 günde bir yeni yumurtalar gelir. Genelde yumurta sayısı 1-6 arasında olup 8 yumurta da duyulmamış bir sayı değildir. Dişinin yumurtaların üzerinde oturmaya başladığı tarihten yavruların çıkmaya başlamasına kadar geçen süre 18 ile 20 gün arasında değişir, yavrular yumurtadan bir veya iki gün geç çıkabilir.

EŞLEŞME VE YUMURTALARIN TAKİBİ AÇISINDAN ÜRETİMİNİZE HAS NOTLAR ALMAYI UNUTMAYIN. MİSAL İLK EŞLEŞME TARİHLERİ,YUMURTLAMA ADETİ,YUMURTADAN ÇIKAN YAVRU SAYISI VS. BU ANEKDOT LAR VERİMLİLİĞİN HANGİ BOYUTLARDA OLDUĞUNU VE BUNA GÖRE YAPILACAK İYİLEŞTİRMELER AÇISINDAN YOL GÖSTERİCİ OLUR.

Forum Saati C.tesi Kas. 25, 2017 11:13 am